Друкарня Яковлєва

24.09.2023 /

Велика цегляна будівля за адресою вул. Гончарівська, 10/2 – добрий приклад промислової харківської архітектури кінця XIX століття.

Ця пам’ятка архітектури особливо запам’ятовується своїм ажурним старовинним козирком над головним входом, що доходив до проїжджої частини вул. Великої Гончарівської.

Будівля в еклектичному цегляному стилі була побудована в 1898 р. Власником дворового місця на перехресті Гончарівського бульвару та Великої Гончарівської вулиці у списку домовласників 1909 р. значиться Товариство “Друкарня С.П. Яковлєва”.

Сергій Павлович Яковлєв (1839-1906) був магнатом друкарської справи, який заснував свою першу друкарню у Москві 1868 р., а товариство «Друкарня С. П. Яковлєва» – 1872-го. Його друкарський бізнес йшов у гору, були відкриті відділення у Санкт-Петербурзі, Саратові, Києві, Катеринославі (нинішньому Дніпрі) та Харкові.

Харківська друкарня Яковлєва, в якій було близько 15 швидкодрукарних машин, друкувала безліч різних книг на замовлення приватних осіб та відомств.

Гончарівський бульвар був перейменований у вул. Маршала Конєва в 1973 р. У 2023 р. він був перейменований у вул. Гончарівську.

Спочатку будівля була 2-поверховою, третій поверх був надбудований орієнтовно у міжвоєнний час (1920-1930-і рр.) зі збереженням оригінального стилю фасаду.

В інтер’єрах цехів, де раніше розташовувалися друкарські верстати, збереглися оригінальні чавунні колони.

Також варто відзначити оригінальні віконні палітурки.

Будівля обросла безліччю службових прибудов у дворі за радянських часів і використовувалася 4-ю друкарнею міністерства шляхів сполучення (зокрема, тут друкували залізничні квитки). Потім у будівлі розташовувалась Харківська друкарня №2, яка проіснувала до початку 2010-х років.

У 2023 р. у будівлі почав свою роботу культурний центр DRUK, ревіталізацією комплексу займається компанія Alter Development. DRUK повинен стати культурний хабом району, в ньому планують розміщати галереї, проводити театральні вистави. презентації, виставки, тощо.