Багатьом харківцям знайомий пам’ятник міфічному засновнику міста Харкова, козаку Харку, розташований на початку проспекту Науки. Художні переваги кінної статуї настільки великі, що стали для харківців приводом для численних жартів та прізвиськ.
Однак мало хто зараз знає, що пам’ятник засновникам Харкова, встановлений на честь 350-річчя міста, міг би виглядати зовсім інакше.
Адже понад 12 років тому першу премію на конкурсі отримав зовсім інший проєкт. Монумент являв собою масивну арку і був створений наступним авторським колективом:
- Архітектори С.М. Богданович та Ю.М. Шкодівський.
- Скульптори Ф.Я. Бетліємський та Л.М. Бетліємська.
- За участю В.В. Глазко, Л.А. Курасової, С.А. Білоусова.
Цієї суботи нам пощастило поспілкуватися з одним із творців цього проекту, напрочуд талановитим скульптором маестро Феліксом Ярославовичем Бетліємським. Він люб’язно надав нам можливість ознайомитись з ескізами пам’ятника та побачити його макет.
За словами Фелікса Ярославовича, арка символізувала ворота у нове життя для тих, хто прийшов на мирні землі Слобожанщини.
У монументі авторами закладався глибокий символізм. Наприклад, Георгій Побідоносець – перемогу над злом, жінка з дитиною – материнство, кохання, початок нового життя, бандурист – співак історії.
На шістьох рельєфах у верхній частині планувалося зобразити найважливіші події, що відбулися в нашому місті.
Бічні частини арки планувалося прикрасити зображеннями великих харківців.
Через низку причин проєкт, на превеликий жаль, так і не був реалізований.
Ще раз щиро дякуємо Феліксу Бетліємському за наданий саме нам ексклюзивний матеріал.