Сьогодні в нашій книжній рубриці – невелика, але цікава книга: “Ознаки української колонізації на Уралі”, яка була видана В. Короленком 1906 року в Києві.
Цікава вона багатьма фактами – це й історія заселення південного Уралу запорізькими та донськими козаками, їхнє тривале суперництво (т.зв. яєцькі та ілецькі козаки), конкуренція за природні ресурси, різниця у говірці. Автор вказує на толерантність українських (ілецьких) козаків до поселенців інших національностей (особливо до татар), а також звертає увагу на факт, що засновниками ілецьких поселень у 1737 р. були деякі Андрій Денисов Черкасов та Іван Никифоров Ізюмський. При цьому автор наголошує, що
Ізюмський та Черкасів, яких і грамоти називають „людьми черкаської природи”, названо вже по місцях, звідки вони вийшли, а не своїми колишніми прізвищами.
Тобто, засновниками ілецьких поселень могли бути саме козаки зі Слобожанщини, Ізюма. Село Ілек існує і досі, знаходиться в Оренбурзькій області за 3 км від кордону з Казахстаном, там живе 10 тис. жителів. “Харків, що манить” і далі шукатимуть сліди Слобожанщини по всьому світу.
Завантажити книгу у форматі .pdf можна за посиланням:
КатегоріїКниги Слобожанщина