Олексіївська фортеця

19.08.2021 /

Олексіївська фортеця була збудована у 1731 р. Вона розташована між селом Олексіївка та м. Первомайським у Харківській області.

Аерофото: Павло Бабешко

На території Харківської області таких фортець діяло 12, контури дев’яти з яких збереглися у доброму стані. Вони входили у безперервну військово-інженерну систему споруд, яка у документах 1730-х рр. фігурує як Українська лінія.

Вал розтягнувся від Дінця до Дніпра на 302 км, через кожні 2 км були зведені менші укріплення – редути.

Усього фортець на лінії було 16 (ще 4 знаходилося на території нинішніх Полтавської та Дніпропетровської областей)

Лінія служила захистом від татарських набігів та опорною спорудою під час російсько-турецьких воєн.

Для оборони лінії призначали 20 полків ландміліції (22 тис. осіб). Гарнізон фортеці становив 600 осіб, у мирний час їхня кількість зменшувалася, а жили вони в слободах неподалік.

Розміри фортеці – 1030 м по одній зі сторін зовнішнього валу, рів – до 2 м у глибину, місцями його заповняли водою, висота валу становила до 5 м. Споруда слабо впізнається при погляді з рівня землі, зате зі супутникових Гугл-Карт чи дронів її видно добре.

Над валом фортеці раніше був двоповерховий мур з бійницями. Артилерія розташовувалась як у вежах, так і бастіонах (зубці на кутах). Макет фортеці з Первомайського краєзнавчого музею було зібрано у рамках програми “Бюджету участі” у 2018 р.

Також на території фортеці неодноразово проводили етнофестивалі, востаннє – у 2021 р. Нині ж на території Олексіївської фортеці можна зустріти безліч байбаків.

Вали фортеці були пошкоджені внаслідок російських артилерійських обстрілів навесні 2022 року.