О, цей загадковий Тремпель… Все-таки міф чи реальність?

Що таке для харківців тремпель?
Це і код, яким Харківці впізнають своїх у будь-якій точці земної кулі.
Це просто Харків. Адже в нашій свідомості тремпель, безумовно, дорівнює Харкову.
А ще тремпель – це й одна з найбільших Харківських таємниць, бо попри велику кількість легенд, чомусь документальних підтверджень про тремпель чи все ж таки Тремпеля, пов’язаного з Харковом – ні. У численних календарях та книгах того часу ми не знайдемо жодної реклами зі словом чи прізвищем Тремпель.
Тож наскільки ж реальний цей самий тремпель?

У 2006 році вийде дисертація кандидата історичних наук Виросткової Оксани Ігорівни “Становлення та розвиток соціальної роботи у навчальних закладах Курської губернії наприкінці XIX – на початку XX століття”.

У Списках літератури дисертаційного дослідження під номером 81 або 176 (є короткий варіант, а є повний) знаходимо наступне:

“Тремпель A.A. Короткий опис Троїцької економії О.М. Маслової Курської губернії Новооскольського повіту. Харків, 1887. – 27 с.”

1509680_1562715067279165_4399165864563607693_n

Таким чином ми маємо таке;

  1. Тремпель на той час – реальна людина;
  2. Тремпель А.А. якось пов’язаний із Харковом;
  3. Харківська губернія того періоду мала тісні зв’язки з Курською губернією. Це й уродженець Курської губернії Кромський Дмитро Костянтинович (засновник і господар першої Харківської кондитерської фабрики), і графський рід Клейнміхель, чиї володіння були на Курщині, а потім з’явилися й у Харківській губернії.

На додаток до вище сказаного Максим Розенфельд та Олександр Стадник розповіли, що у Білгороді та Курську теж використовують тремпель.

Так що зв’язок Тремпель = Курська губернія = Харків цілком зрозумілий.

Таким чином, Тремпель це все ж таки не міф, а реальність. І поки що найбільш ранню документальну згадку цієї прекрасної, але, як і раніше, загадкової Харківської історії ми можемо датувати 1887 роком)

КатегоріїІсторія