Історичний район “Червоний Жовтень” (“Новий Побут”) розташований на північному заході Харкова. Про історію його появи відомо мало – будинки були побудовані за проєктами архітекторів Аркадія Лангмана та Федора Мазуленка наприкінці 1920-х – на початку 1930-х для робітників Харківського машинобудівного заводу. Район складається з багатьох різностильових будинків.
Одна з найбільших – 3-поверхова будівля в стилі конструктивізму на вул. Новий Побут, 2.
Тут простежується один з експериментів із т.зв. “радянською субурбією” (квартали однакових малоповерхових будинків на 1-2 сім’ї). Це типові котеджі з черепичним дахом, що так нагадують дахи післявоєнних щитових фінських будинків, про які ми писали раніше. Спочатку селище було кооперативним і будувалося для залізничних робітників.
Також тут можна побачити кілька двоповерхових будинків із більш еклектичними фасадами, згідно з нівелірним знаком, вони були збудовані в 1929 р.
Багато дослідників пишуть, що планування вулиць, що розходяться від центральної площі “Червоного Жовтня” було спочатку оформлено у вигляді 5-кінцевої зірки, але на карті 1938 р. променів у зірки вже 6 і ця версія скоріше є вигаданою постфактум.
Поруч із центральною площею району розташований сквер ім. Добродецького з пам’ятником, встановленим у 2005 р.
Анатолій Добродецький народився 1923 р. у Харкові. Він став пілотом і 10 серпня 1943 року в районі Російської Лозової він загинув у повітряному бою. 4 лютого 1944 р. отримав звання Героя Радянського Союзу посмертно.
Ще більше про історію забудови цього району можна дізнатися з відео Михайла Корнілова: