Невелика історія про велосипедно-спортивний гурток у Харкові

13.01.2019 /

Як відомо з попередньої статті, 20 січня 1913 року в районі Російської Лозової з ініціативи велосипедно-спортивного гуртка (ТСК) відбулися перші відкриті перегони з лижного спорту на першість міста.

А 9 лютого 1913 року товариство любителів спорту влаштувало перегони для своїх ковзанярів. Після них через тиждень відбулися і змагання на звання першого ковзаняра ВСГ. Оскільки ця організація займалася серйозною популяризацією зимових видів спорту серед мешканців нашого улюбленого міста, мені сьогодні хотілося б розповісти про неї докладніше. Все почалося з того, що 9 лютого 1912 року харківському губернатору від В. А. Петерса, В. Ф. Мільфорта, Н. С. Ілларіонова та А. Г. Гнедича прийшло прохання про затвердження проєкту статуту харківського велосипедно-спортивного гуртка.

Після чого з 14 лютого, як правило, влада зайнялася перевіркою благонадійності засновників організації. За її підсумками 20 березня було встановлено, що «особи у проханні, за час проживання в Харківській губернії під судом і слідством не перебували та не перебувають, поведінки та моральних якостей – добрих, і до справ політичного характеру не залучалися».

Потім з 14 по 18 квітня чотирьом засновникам ВСГ було розіслано повідомлення – з’явитися 21 квітня на затвердження проєкту статуту. Уповноваженим від організації обрали Вільгельма Андрійовича Петерса.

Після зауважень, зроблених чиновниками Присутності про зміну деяких пунктів статуту та згоди Вільгельма Андрійовича, статут ВСГ затвердили, а саме суспільство після цих змін внесли до реєстру. Що й було зроблено засновниками ВСГ до травня місяця. За підсумками загальних зборів членів гуртка 25 травня та засідання 29 травня були обрані:

  • Голова – Олександр Рудольфович Янсон;
  • Товариш голови – Вільгельм Андрійович Петерс;
  • Секретар ― Олександр Львович Бліндер;
  • Скарбник – Карл Карлович Шмідт;
  • Завідувачі майна та господарської частини ― Вільгельм Францович Мільфорт та Борис Осипович Барський.

Вже 5 вересня 1912 року харківському губернатору було представлено на розгляд форму значка ВСГ, який був затверджений до кінця місяця. Завдяки цьому ми з вами й зараз можемо побачити символ, що чудово зберігся, однієї з найкращих спортивних організацій нашого міста.

Інформація, що міститься у статуті ВСГ, також цікава. Так, поборники здорового способу життя, які жили в Харкові понад 100 років тому, вказували, що:

Мета суспільства – сприяти розвитку спорту шляхом надання своїм членам можливості користуватися такими видами спорту:

а) велосипед, мотоциклет, ковзани, лижі;
б) легка, важка атлетика та фехтування;
в) рухливі ігри: футбол, лаун-теніс, хокей, поло та інше.

Суспільство має встановлений вид печатки, і членам його при відвідуванні приміщень товариства або екскурсій, змагань, ігор та розваг надаються право носити значки».

ВСГ могло з належного дозволу влади влаштовувати у місті Харкові та його околицях публічні змагання, лекції, сеанси синематографа, вечори, екскурсії та прогулянки, на які могли бути допущені також сторонні особи за особливу плату. А також видавати нагороди та дипломи учасникам за спортивні змагання.

Членами велосипедно-спортивного гуртка могли бути особи обох статей, які досягли повноліття, на прийняття яких висловило згоду правління та які сплачували б встановлений вступний та річний внески. Проте обмеження щодо членства все ж таки існували. Так, у члени ТСК не могли бути прийняті:
— нижні чини (тобто солдати) і юнкери, що перебувають на дійсній службі;
— ті, що зазнали позбавлення або обмеження прав по суду;
— адміністративні засланці, що знаходяться під наглядом поліції;
— учні у навчальних закладах військового відомства.

У різних іграх та змаганнях спортивного характеру (як було зазначено в § 20) могли брати участь як відвідувачі, крім членів ВСГ, та сторонні особи обох статей на розсуд правління та на спеціальних умовах, затверджених загальними зборами. Також сторонні особи могли носити значки гуртка.

Якщо ж судити з газетних публікацій того часу, плани ВСГ були просто грандіозні:

Зимовий сезон закінчено. Наші футболісти з нетерпінням чекають на той час, коли розтає сніг і можна буде розпочати тренування. Цього сезону передбачається відкриття футбольного майданчика «Спортінг Клубу» у міському парку і, якщо вдасться увійти в угоду з містом, ВСГ не раніше як восени влаштує грандіозне спортивне поле, на якому буде велосипедний трек, доріжка для бігу, лаун-тенісу та майданчик для футболу.

З весни розпочнуться у клубі «Фенікс» та «ВСГ» заняття з легкої атлетики. Навесні ВСГ планує влаштувати ряд велосипедних перегонів шосе.

Чимало приділяло ВСГ уваги й футболу. Футбольна команда велосипедно-спортивного гуртка навесні 1913 року взяла участь у матчах на першість Харкова. А потім – активну участь і в інших іграх, хоч і не стала найкращою командою міста.

А ось у змаганнях з легкої атлетики, що проходили у Харкові у квітні 1913 року, ВСГ відмовилася брати участь із низки причин.

З початком Першої Світової війни людям стало не до спорту та й чимало членів велосипедно-спортивного гуртка пішли на фронт. Будь-яка війна з легкістю вщент руйнує плани та долі. Але, попри своє недовге існування, ВСГ все ж таки зробила чималий внесок у розвиток спорту та популяризацію здорового способу життя в нашому місті.