Мумія за ціною банки фарби та півень за $33 тисячі

02.08.2017 /

Закордонна преса ХІХ ст. зберігає в собі багато дивовижних історій, пов’язаних із Харковом, але у самому Харкові нині забутих. Звичайно ж, до них варто ставитися з часткою скепсису – можна тільки уявити собі наскільки міг «зіпсуватися телефон» при передачі новини через половину земної кулі в той час.

Наприклад, дивовижний інцидент стався в нашому місті, про що писала газета The Roanoke Times, що в м. Роанок, штат Вірджинія. У випуску від 16 травня 1891 року газета посилається на випадок, описаний у «Харківських Відомостях». На виставку до Харкова привезли єгипетську мумію. Митники були збентежені, яким чином цю мумію розмитнити, оскільки в їхньому каталозі товарів типу «мумія» не було. Зрештою вони знайшли товар з такою самою назвою – фарбу “мумія”. Потім мумію було зважено і розмитнено згідно з тарифами за такою ж вагою для однойменної фарби. Схожий випадок, за посиланням на ті самі “Харківські Відомості”, стався в іншому місті імперії, вже неназваному. Там розмитнили скелет з Німеччини згідно з графою в каталозі “речі, що були у вжитку”.

Будинок митниці, Полтавський шлях 45

Інша не менш цікава історія описується в газеті Watertown Republican (шт. Вісконсін) від 2 червня 1880 р. Наводимо переклад:

Відомий російський шахрай Грабальський був, нарешті, схоплений і розповів численні історії про свої кримінальні “подвиги”, серед яких був наступний:

У Харкові один екс-банкір, мільйонер, зібрав величезну колекцію-кунсткамеру, до якої входили як живі, так і мертві звірі, а також різноманітні природні та штучно створені людиною рідкості та просто цікаві речі. Банкіра пожирала одержимість колекціонування дивних речей навіть без найменшого уявлення про їхню реальну цінність, до того ж купував він їх за колосальними цінами. Одного разу банкіра відвідав чоловік і повідомив про рідкісного виродка, якого його друг, єврейський купець, виявив в одному дальньому селі.

Це був півень із двома рогами. Хазяйкою півня була жінка похилого віку, яка запропонувала його купцю за фунт тютюну і пляшку спиртного, але він відмовився. У селі жінку вважали відьмою і ніхто не хотів накликати на себе прокляття, придбавши щось із її рук. Шахрай, однак, не відчував жодного трепету в цьому питанні та був готовий взяти на себе ризик забрати дивовижну птицю.

Знаючи любов банкіра до таких речей та його щедрість, він взявся до справи. Взявши 500 рублів авансом і обіцянку заплатити ще 1500 рублів після завершення місії, авантюрист вирушив у дорогу. Мандрівка, звичайно ж, закінчилася в сусідньому шинку, не розпочавшись. Через тиждень він повернувся на коні, попередньо викупавшись у бруді та пилу для того, щоб зімітувати сліди далекої мандрівки. Однак, шахрай повернувся з кліткою з бажаним птахом, голова її була про всяк випадок прив’язана до клітини, щоб зберегти роги. Це був звичайний рудий півник, але з обох боків гребеня дійсно виступали два гострі, блискучі чорні роги. Вони були понад 3 см завдовжки та були дуже схожі на шпори, які прикрашали лапи півня. Птах був живий, вгодований і в цілком непоганому стані. Зацікавлений банкір заплатив обумовлену ціну і помістив свій скарб у позолочену клітку до ранку. Коли він пішов подивитись на неї вранці, він виявив лише звичайного півника з парою шматків чорного воску на місці рогів. Роги ж валялися на підлозі клітини, півень протягом ночі їх позбувся. Це була пара довгих шпор, взятих від іншого схожого птаха і приклеєних воском до голови. Жертва заплатила понад 1500 доларів за цікавість до дива, яку він міг би виготовити сам менш ніж за один долар.

Варто зазначити, що вартість $1500 у 1880 р. становить по курсу 2017 р. вже $33000. Дійсно, величезні гроші за простого півня.