1865 року в Харкові народився видатний художник Микола Олександрович Сергєєв.
Освіту він здобув домашню і у місцевій класичній гімназії.
У 1876 році Микола Олександрович їде до Петербурга, де був прийнятий учнем у приватній школі одного з найвідоміших російських художників-мариністів – Лева Феліксовича Лагріо.
У 1889 був нагороджений орденом святого Станіслава 3-го ступеня в заохочення діяльності на художній ниві.
У 1910 році Микола Олександрович Сергєєв став академіком пейзажного живопису.
У своїх картинах митець не забував про далеку Батьківщину. Саме тому тематика багатьох його робіт – це природа України, а отже, і Харківщини, де він народився і виріс…
Картини Харків’янина Миколи Олександровича Сергєєва мали у сучасників досить велику популярність. Навіть короткий перелік власників його полотен говорить сам за себе:
- Імператор Микола ІІ;
- Імператриця Олександра Федорівна;
- Імператриця Марія Федорівна;
- Великий князь Костянтин Костянтинович;
- Великий князь Андрій Володимирович;
- граф А. Д. Шереметьєв;
- галерея Терещенка у Києві;
- Імператорська Академія Мистецтв;
- Третьяковська галерея у Москві;
- Харківський обласний музей.
У другому томі альбомі біографій Н. І. Афанасьєва, виданому в 1910 році, крім біографії художника можна знайти цікаву характеристику:
Як пейзажист, Сергєєв не обмежується одним лише відтворенням зовнішніх форм природи, але сприймає її душею художника-поета, чуйного до її життя та різноманітних настроїв. Його картини завжди поетичні та оригінально взяті, у них багато світла та блиску, сонячних променів; вони дуже своєрідні за загальним тоном і колоритом, що вигідно відрізняв М. О. з першої ж появи його творів на виставках.
Вище роботи, як і список їхніх власників взяті з книги вищезгаданого Афанасьєва. Фотографія Миколи Сергійовича наводиться із другого тому Ф.І. Булгакова “Наші художники” 1890 видання.
Отже, полотна Миколи Олександровича Сергєєва, як ми вже знаємо, користувалися у сучасників досить великим попитом. А що ж зараз? Ось які шедеври нашого із вами земляка можна побачити на аукціонах Росії та України.
Правда роботи М. О. Сергеєва досить рідкісні, тому ці крихти прекрасного довелося шукати дуже довго.
Ну а найдорожчою картиною нашого земляка М. О. Сергєєва на цей час вважається робота. «Осіння примха зими. Перший сніг». Полотно, олія. Розміри 115,5х195 см. У 2011 році на одному з російських аукціонів вона була оцінена всього-то у 250 000 – 300 000 у.о.