Маленька історія про одну літеру

15.02.2015 /

Багатьом із нас відомий та любимо будинок Харківського промисловця Бориса Володимировича Шапара, що на вулиці Конторській.

Фото: Іван Пономаренко

Дуже часто від екскурсоводів, краєзнавців та інших усіляких короновано легендарних “фахівців” можна почути фрази із серії:

“…Борис Шапар заснував…”
“Сам Шапар у будинку жив…”
“для бельгійського промисловця Шапар…”
“Шапар відомий…”

Однак як би здивувалися всі ці харківські всезнайки, які так хвацько черпали інформацію з інтернету, якби хоч трохи попрацювали з, наприклад тими ж виданнями до 1917 року.
Адже у чудовій книзі 1913 року з численними біографіями відомих людей того часу – “Ювілейне історичне та художнє видання на згадку про 300-річчя царювання державного Будинку Романових” знаходимо наступний цікавий матеріал:

Б.В. Шапара

Шапара – Борис Володимирович, власник чудово обладнаного металевого заводу в м. Харкові, народився 1886 року в м. Відні та початкову освіту здобув там же. Практично Борис Володимирович вивчав справу на німецьких заводах, за своєю спеціальністю, після чого, приїхав у м. Харків, у 1886 році відкрив свій завод, на якому виробляються: машини для шкіряних закладів з обробки шкіри, металеві тканини, цвяхи, лопати, дріт та інш. Серед численних покупців завод має відмінну репутацію, а серед місцевих селян, яких Борис Володимирович навчив новій справі, завод набув великої популярності. Контора: м. Харків, Єкатеринносл, б. 18.

Таким чином ми приходимо до розуміння, що прізвище Шапара зовсім не схиляється. Фрази “Будинок Шапара Бориса Володимировича” або “Сам Шапара в будинку жив…” звучатимуть абсолютно однаково!

Тому наступного разу, коли ви прочитаєте чи почуєте фрази із серії “Я знаю Харків!” не полінуйтеся запитати – “на підставі чого?”. Інакше ризикуєте отримати не правдиву інформацію, а просто «Шапар».