Багатьом із нас відомий та любимо будинок Харківського промисловця Бориса Володимировича Шапара, що на вулиці Конторській.
Дуже часто від екскурсоводів, краєзнавців та інших усіляких короновано легендарних “фахівців” можна почути фрази із серії:
“…Борис Шапар заснував…”
“Сам Шапар у будинку жив…”
“для бельгійського промисловця Шапар…”
“Шапар відомий…”
Однак як би здивувалися всі ці харківські всезнайки, які так хвацько черпали інформацію з інтернету, якби хоч трохи попрацювали з, наприклад тими ж виданнями до 1917 року.
Адже у чудовій книзі 1913 року з численними біографіями відомих людей того часу – “Ювілейне історичне та художнє видання на згадку про 300-річчя царювання державного Будинку Романових” знаходимо наступний цікавий матеріал:
Б.В. Шапара
Шапара – Борис Володимирович, власник чудово обладнаного металевого заводу в м. Харкові, народився 1886 року в м. Відні та початкову освіту здобув там же. Практично Борис Володимирович вивчав справу на німецьких заводах, за своєю спеціальністю, після чого, приїхав у м. Харків, у 1886 році відкрив свій завод, на якому виробляються: машини для шкіряних закладів з обробки шкіри, металеві тканини, цвяхи, лопати, дріт та інш. Серед численних покупців завод має відмінну репутацію, а серед місцевих селян, яких Борис Володимирович навчив новій справі, завод набув великої популярності. Контора: м. Харків, Єкатеринносл, б. 18.
Таким чином ми приходимо до розуміння, що прізвище Шапара зовсім не схиляється. Фрази “Будинок Шапара Бориса Володимировича” або “Сам Шапара в будинку жив…” звучатимуть абсолютно однаково!
Тому наступного разу, коли ви прочитаєте чи почуєте фрази із серії “Я знаю Харків!” не полінуйтеся запитати – “на підставі чого?”. Інакше ризикуєте отримати не правдиву інформацію, а просто «Шапар».