Магазин Штейфонів

16.08.2022 /

Одна з будівель, що найбільш запам’ятовуються на вул. Квітки-Основ’яненка – будинок під номером 9, на перетині із Соборним провулком. Спочатку вул. Квітки-Основ’яненка називалася Горяїнівським провулком, а Соборний провулок – Шляпним (1973 – 2016 рр. – Радянським).

Свою назву цей короткий, 85-метровий провулок отримав через велику кількість крамниць, які торгували капелюхами та картузами.

Ця будівля була саме одним з таких, приміщення в якій здавала в оренду родина Штейфонів для магазинів.

У списку пам’яток архітектури Харкова зазначено, що будівлю було збудовано за проєктом архітектора Б. Корнієнка на початку ХХ століття.

Проте, згідно з останніми дослідженнями А. Парамонова, проєкт будівлі з’явився ще на початку 1880-х, тобто, коли Корнієнко ще навчався у школі.

Спочатку будівлю збудував у 1880 р. купець П. Гребенщиков, вона була двоповерховою. У 1883 р. було розпочато перебудову будинку в 3-поверхову, але власник зазнавав фінансових труднощів, тому тривалий час будинок стояв незавершеним. У результаті він перейшов до Костянтина Штейфона (кредитора Гребенщикова), він добудував будинок тільки в 1897 р. (цей рік можна побачити на флюгері, який вінчає еркер-башту).

Згідно з дореволюційними фотографіями, в будинку торгували карнизами, гумовими виробами (товариство “Провідник”), хірургічними приладдям, шпалерами та папером, був тут і “Базар ігор та іграшок”.

Різні магазини працювали в будівлі до кінця 2000-х років. Потім будинок закинули, а наприкінці 2010-х фасад затягнули будівельною сіткою.

Будівлю було пошкоджено внаслідок ракетного удару по Палацу праці 2 березня 2022 р.