Нещодавно ми згадували про великий будинок, збудований за проєктом Олексія Бекетова біля Маріїнського парку у столиці України.
Тепер настала черга розповісти про київські споруди Сергія Тимошенко, які знаходяться в сусідніх кварталах одного історичного району – Паньківщини. Сергій Тимошенко – один із найяскравіших представників школи українського архітектурного модерну. Хоча він і народився на кордоні Слобожанщини та Чернігівщини, але досить довго працював у Харкові та саме для Харкова спроєктував чималу частину своїх будівель у стилі українського модерну. Його справді можна вважати харківським архітектором. Проте знайти будівлі, збудовані за проєктами Сергія Тимошенка, можна і в Києві, і навіть на Кубані.
Наприклад, будинок лікаря Йосипа Юркевича на вул. Паньківській, 8 (1910 р.).
Хоча початковий яскравий колорит будинку постраждав згодом (він був надбудований на два поверхи та втратив характерний “капелюшок” на даху), будинок все одно добре впізнається як будівля у стилі українського модерну.
Будинок інженера-технолога Лаврентьєва на вул. Саксаганського, 101 виглядає вже не так колоритно, але його історія цікавіша.
Цей проєкт Тимошенко (1910 р.) був спрощений його колегою, архітектором М. Шехоніним за бажанням замовника, який позбавив фасад частини декору та колориту. У цьому будинку 1911-1913 рр. мешкала Ольга Драгоманова-Косач, мати Лесі Українки, про що свідчить меморіальна табличка.
Музей самої Лесі Українки знаходиться, до речі, за 20 метрів ліворуч цією ж вулицею. Жив у 101-му будинку і Микола Лисенко (якому С. Тимошенко згодом спроєктує надгробний пам’ятник, на жаль, нереалізований).
І Юркевич, і Лаврентьєв були відомими громадськими діячами, останній був голосним київської міської Думи.