ХТЗ у деталях

15.06.2018 /

Фотопрогулянка районом ХТЗ. Одне з перших селищ з типовими багатоповерховими кварталами цікаве насамперед із містобудівної точки зору, але ми розглянемо деталі – як конструктивістських будівель 1930-х років і післявоєнних будинків рубежу 1940-1950-х рр., які тяжіють до сталінського ампіру. Особливо нас цікавлять оригінальні вікна та двері, які збереглися.

Одне з “титаніків”, тобто. 6-поверхових гуртожитків для одиноких робітників на вул. Миру, 14. Зверніть увагу на вікна біля кута будинку, під якими видно металеві листи та нову цегляну кладку.

На архівних фото 1930-х можна побачити, як виглядав схожий “титанік” на вул. Бібліка, 9 – на аналогічному місці з кута будинку розташовувалися веранди без скління, які пізніше були закладені. Цікаво, що й сама оригінальна цегла була вже білою, силікатною, хоча масово в Харкові таку цеглу почали використовувати вже після Другої світової війни.

Колишні дитячі ясла на вул. Бекетова, 3 (1930-1932 рр.). Зараз тут розташований Харківський інститут МАУП. Червоно-біле забарвлення будівлі повторює оригінальне.

Відреставрована скульптура космонавту на вул. 12 квітня.

Великий будинок на вул. Миру, 20, що займає цілий квартал (1930-ті рр.).

Будинок з гігантською аркою на вул. Миру, 46

Колишній клуб-їдальня по пр. Індустріальному, 6 був побудований у 1930-х рр. Наприкінці 2010-х він був надбудований на 3 поверхи та перетворився на ЖК “Індустріальний”.

А ось так він виглядав раніше.

А тепер просто подивимося на фактуру різноманітних вікон, дверей та цегляної кладки, яка їх обрамляє.

Будинок на вул. Миру 48/1 обріс збільшеними “цар-балконами” і тепер важко зрозуміти, яким був оригінальний вид фасаду.

Затиньковані історичні будинки на ХТЗ трапляються нечасто.

Найчастіше їх фасади з білої та червоної цегли – без тинькування.

Рідкісний приклад оригінального, незаскленого балкона на вул. Косарєва, 21.