Харківський технологічний інститут (зараз НТУ “ХПІ”) – це наш маленький Гарвард. Звичайно, не в плані світових успіхів та авторитету, але в плані загальної атмосфери навчального містечка, яке створюють цегляні будинки, алеї та сквери. Ми можемо спокійно водити на територію ХПІ туристів, але об’єкт практично не значиться в путівниках. До того ж його територія поступово покращується – нещодавно на частині доріжок тут поклали новий асфальт, також з’являються нові корпуси, скульптури та експонати.
До речі, один із засновників та перший ректор Харківського технологічного інституту Віктор Львович Кирпічов у 1893 році відвідав США для участі у Всесвітній виставці в Чикаго, там же він вивчав систему американської інженерної освіти.
Головний корпус був побудований у 1875 – 1877 роках за проєктом архітектора Р. Генріхсена.
Роман Генріхсен проектував весь первісний комплекс будівель інституту.
14-поверховий корпус У-1 був побудований у 1976-1977 роках. за проєктом архітекторів І. Овсяннікова, В. Лівшиця, інженерів Є. Трошкіна та М. Резніка.
Колись газовий завод (1877, арх. Генріхсен).
Корпус сучасної бібліотеки, відкритий у 2014 році.
Кафедра турбінобудування була створена у 1930 році, вона забезпечувала кадрами Харківський турбінний завод.
Схематична модель показує пристрій паровозного котла. Кафедра паровозобудування була створена у 1893 році, перейменована на кафедру локомотивобудування у 1956 році.
Пам’ятник першому інженеру з фігурами першого випускника та його викладача з’явився на головній алеї ХПІ у 2015 році. На пам’ятнику також можна побачити барельєфи з технічними досягненнями, над якими працювали випускники «ХПІ» — від паровоза до ракетно-космічного комплексу Енергія-Буран. Автор скульптури – Сейфаддін Гурбанов
Мітка-нівелювання 1929 р.
Історичні фото будівель можна переглянути тут.
Внаслідок російського ракетного удару по готелю Park Hotel на вул. Шевченка 10 січня 2024 року постраждали 12 будівель ХПІ. Вибуховою хвилею було вибито близько 200 вікон. Серед корпусів, які зазнали пошкоджень: Радіотехнічний корпус, Вечірній корпус, Електрокорпус, Хімічний корпус, корпус У1, Головний аудиторний корпус.
КатегоріїАрхітектура Еклектизм Модернізм Руйнації 2022-24