Як відомо, саме НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР) був головним виконавцем масових політичних репресій 1930-х років.
Через це НКВС і досі викликає асоціації з безжальними та кривавими катами.
Карателями, які своєю жорстокістю, мабуть, навіть перевершили інквізиторів середньовіччя та опричників царя Івана Грозного. Але нині мало хто пам’ятає, що саме існування НКВС у 30-х рр. ХХ ст. безпосередньо пов’язано, зокрема, і з нашим улюбленим містом.
Усім відомо, що кадри вирішують усі. Для кування катів офіційно на території СРСР було створено 10 військово-учбових закладів. Декілька з них перебували у Харкові. Про деякі харківські школи НКВС відомо досить багато, за інші – практично нічого.
Зокрема, харківським істориком Едуардом Зубом 24 вересня 2015 р. було розміщено матеріал, присвячений єдиній на весь СРСР школі ГУЛАГ НКВС. Автор у своєму історичному розслідуванні вказує до речі, що згадок про цю таємничу та легендарну школу всього чотири.
Однак це окрема тема, яка ще чекає на свого дослідника.
На сучасних російських аукціонах можна виявити досить цікаві документи, пов’язані з нашим містом. Такі, як, наприклад, це свідчення про закінчення Харківської школи НКВС СРСР.
Дуже промовистими для нас є показники успішності курсанта.
- Російська мова – посередньо.
- Математика – добре.
- Географія – посередньо.
- Історія СРСР – посередньо.
- Історія ВКП(б) – добре.
- Конституція СРСР – посередньо.
- Кримінальне право – посередньо.
- Кримінальний процес та техніка розслідування – посередньо.
- Судоустрій – добре.
- Режим та охорона в’язниць та таборів – відмінно.
- Облік та розподіл ув’язнених – добре.
- Культурно-виховна робота – добре.
- Загальновоєнні відомості (статути) – посередньо.
І справді, навіщо катам та карателям того часу були потрібні географія та історія? Адже головне що за режимом охорони в’язниць та таборів – ВІДМІННО!