Харківська сільськогосподарська дослідна станція

Харківська сільськогосподарська дослідна станція, або, як її частіше називають, селекційна, розташована на пр. Героїв Харкова, 142, вона була побудована в 1909–1911 роках Здиславом Харманським та Євгеном Сердюком у стилі українського архітектурного модерну.

Нині тут розташований Інститут рослинництва ім. В. Юр’єва Національної академії аграрних наук України.

Першим керівником станції був професор Петро Васильович Будрін. З 1913 р. станція стала відділом Харківської обласної сільськогосподарської дослідної станції, її керівником став селекціонер-рослинник Василь Якович Юр’єв, на честь якого її було названо пізніше

Дореволюційні будівлі для району Нові будинки вкрай нетипові – він починав масово забудовуватися лише наприкінці 1950-х, селекційна станція була збудована за 50 років до цього у полі за східною околицею міста.

Шестикутні вікна, двері та вежі з надломами – типові риси українського модерну

На станції збереглися оригінальні двері з характерним для українського модерну малюнком (трикутники із виноградної лози).

Схожа селекційна станція за проєктом того ж архітектора Є. Сердюка була збудована у 1911 р. с. Досвідчене в Чернігівській області.

До комплексу споруд харківської селекційної станції, яка є пам’яткою архітектури, також входить житловий будинок за її сучасною територією на пр. Героїв Харкова, 144/1.

Фото: Artyom Tverdokhleb

КатегоріїАрхітектура Український модерн Український Харків