Харківська караїмська кенаса

24.07.2015 /
Адреса: вул. Кузнечна, 24

Сучасна Харківська караїмська кенаса – одна з головних прикрас Подолу. Вона була побудована 1893 р. для місцевої громади караїмів. Архітектором проєкту був Б. Покровський. Але вона була першою кенасою харківських караїмів, т.к. їхній молитовний будинок виник ще 1853 р. у Подільському провулку в будинку Ізмайлових та був затверджений владою 1873-го. Більшість коштів на нову кенасу пожертвував торговець Марк Кальф.

З відомих представників караїмської діаспори також варто згадати сигаретного магната С. Габая, який мав цигаркову фабрику на розі нинішньої пл. Конституції та Соборного провулка (на місці будівлі Міської ради).

Наприкінці 1920-х роках з кенаси зробили клуб “Войовничий безбожник”, молитовну залу розділили перекриттями на два поверхи та прорубали додаткові вікна. Скульптурні зображення Крижалів Заповіту на фронтонах також були знищені. Пізніше у будівлі була розташована транспортна організація.

1929

Караїмській громаді Харкова, яка налічувала у 2003 році всього 30 сімей, кенасу повернули лише у 2006, вона досі залишається єдиною кенасою караїмів України, що діє за межами Криму (до 1917 р. на території континентальної України їх було 10). Нині у Харківській області мешкають 50 караїмів.

Караїмська кенаса постраждала від обстрілу російських військ 31 березня 2022 р.