Харківська філармонія

23.05.2019 /

Остання реконструкція Харківської філармонії тривала 13 років, з 2006 до 2019 року.

Тепер це величезний музичний комплекс з окремими новими органними та концертними залами. Знаходиться він за адресою вул. Римарська, 21.

Варто зазначити, що нинішній вигляд старої будівлі комерційного клубу (в якій починалася історія харківської опери) набув 1932-1937 років внаслідок реконструкції за проєктом арх. Б. Корнієнко, В. Троценко та В. Петі.

Будівля пережила безліч реконструкцій у своїй історії. Вона була збудована у 1829 р. за проєктом невідомого архітектора. Наприкінці 1850-х будівлю придбали харківські купці та влаштували в ній Комерційний клуб – розважальний комплекс, де проводили урочисті та музичні вечори. Після пожежі на початку 1880-х будівля була реконструйована за проєктом архітектора Болеслава Михаловського. Наступні реконструкції провели 1905 р. (архітектор М. Дашкевич) і 1913 р. (архітектор О. Горохов).

Фото 2006 р.

До реконструкції 1937 р. філармонія виглядала набагато скромніше і відповідала духу першої половини ХІХ ст. – саме тоді було збудовано оригінальну будівлю, в якій з 1859 р. розмістився Комерційний клуб.

Фото 1920-х рр.

Остання реконструкція була виконана АТ “Житлобуд-1” у 2006-2019 рр. Фактично будівлю було зібрано заново із сучасних матеріалів, оригінальними залишилися лише фрагменти стін, зокрема, фасадної.

При реконструкції філармонії було збережено велику арку з лівого боку будівлі для в’їзду у двір.

Мурал із музикантом Андрієм Кузьменком (Кузьмою) був створений креативним гуртом Kailas-V на сусідньому з Філармонії будинку у 2018 р. і викликав безліч дискусій.

Відновлена Велика зала вражає своїми деталями.

У ході реконструкції у філармонії було збудовано Камерну залу:

Також у філармонії з’явилась органна зала з новим органом.

Зала була ретельно спрофільована акустично – на останніх місцях можна було без зусиль слухати лекторів на сцені без мікрофона.

У стінах Харківської філармонії у 2017-2020 pp. окрім безлічі концертів та заходів було проведено, у тому числі 11 “Ночей історії Харкова“, в організації яких брали участь адміністратори “Харкова, що Манить”. Ці комплексні заходи, що проходили з 22:00 до 06:00, являли собою 12 лекцій у 3 одночасних потоках від архітекторів, істориків, фахівців з археології, літератури та мистецтва на різні теми, пов’язані з Харковом та Слобожанщиною. Завершувалися Ночі історії екскурсією Харковом на світанку.

На території філармонії є старовинні підземелля середини XIX ст.

Внаслідок російських бомбардувань 1 березня 2022 р. будівлю філармонії було пошкоджено.