Харківська філармонія

23.05.2019 /

Остання реконструкція Харківської філармонії тривала 13 років, з 2006 до 2019 року.

Тепер це величезний музичний комплекс з окремими новими органними та концертними залами. Знаходиться він за адресою вул. Римарська, 21.

Варто відзначити, що сучасний вигляд головний фасад старої будівлі комерційного клубу (в якій починалася історія харківської опери) набув внаслідок реконструкції 1932-1937 років за проєктом арх. Б. Корнієнка, В. Троценка та В. Петі.

Насправді будівля пережила безліч реконструкцій. Вона була збудована у 1829 р. за проєктом невідомого архітектора. Наприкінці 1850-х будівлю придбали харківські купці та влаштували в ній Комерційний клуб – розважальний комплекс, де проводили урочисті та музичні вечори. Після пожежі на початку 1880-х будівля була реконструйована за проєктом архітектора Болеслава Михаловського. Наступні реконструкції провели 1905 р. (архітектор М. Дашкевич) і 1913 р. (архітектор О. Горохов).

Фото 2006 р.

До реконструкції 1937 р. філармонія виглядала набагато скромніше і відповідала духу першої половини ХІХ ст. – саме тоді було збудовано оригінальну будівлю, в якій з 1859 р. розмістився Комерційний клуб.

Фото 1920-х рр.

Остання реконструкція була виконана АТ “Житлобуд-1” у 2006-2019 рр. Фактично будівлю було зібрано заново із сучасних матеріалів, оригінальними залишилися лише фрагменти деяких стін, зокрема, фасадної.

При реконструкції філармонії було збережено велику арку з лівого боку будівлі для в’їзду у двір.

Мурал із музикантом Андрієм Кузьменком (Кузьмою) був створений креативним гуртом Kailas-V на сусідньому з Філармонії будинку у 2018 р. і викликав безліч дискусій.

Відновлена Велика зала вражає своїми деталями.

У ході реконструкції у філармонії було збудовано Камерну залу:

Також у філармонії з’явилась органна зала з новим органом.

Зала була ретельно спрофільована акустично – на останніх місцях можна було без зусиль слухати лекторів на сцені без мікрофона.

У стінах Харківської філармонії у 2017-2020 pp. окрім безлічі концертів та заходів було проведено, у тому числі 11 “Ночей історії Харкова“, в організації яких брали участь адміністратори “Харкова, що Манить”. Ці комплексні заходи, що проходили з 22:00 до 06:00, являли собою 12 лекцій у 3 одночасних потоках від архітекторів, істориків, фахівців з археології, літератури та мистецтва на різні теми, пов’язані з Харковом та Слобожанщиною. Завершувалися Ночі історії екскурсією Харковом на світанку.

На території філармонії є старовинні підземелля середини XIX ст.

Внаслідок російських бомбардувань 1 березня 2022 р. скління будівлі філармонії було пошкоджено.