Харків у британському путівнику 1875 р.

03.09.2016 /

Ми вже згадували про Харків очима іноземців у книзі британського комерційного представника 1917 р. Іноземці часто звертають увагу на цікаві речі, що вислизають від мешканців міста, тому їхнє бачення міста часто дуже цінне. У 1875 р. у Лондоні у видавництві Джона Мюррея вийшов путівник для туристів “Russia, Poland and Finland”, де згадується і наше місто. Особливо підкреслюється те що, що розвиток залізниць сильно вплинув на туризм. У Харкові, як відомо, залізниця з’явилася за 6 років до цього, і дістатися туристам до міста стало простіше. То про що писали в британському путівнику 1875 року?

1

Харків, висота над рівнем моря 153 м, населення 91 тис.

Готелі:

  • “Європейський Гранд Готель”, господар якого – француз. Дуже хороші апартаменти, кухня та обслуговування. Омнібус до готелю можна знайти на залізничній станції. Є також дуже гарні кімнати та на самій станції.
  • Готель “Бельв’ю”, гарна кухня та обслуговування.
  • “Дагмар”, гарний та не дорогий.

Історія. Місто Харків, зараз столиця однойменної провінції, було засноване близько 1650 р. групою козаків, ватажок яких, Харитон, згідно з популярною теорією, дав назву місту. Хоча існування річки з такою самою назвою у безпосередній близькості спростовує цю теорію.

Варто відзначити важливість Харкова як одного з основних центрів торгівлі в Росії. Наприклад, тут торгують вовною у великих масштабах, а також проводять 4 ярмарки щороку, наприклад Хрещенський, який відкривають 6 (18) січня, є одним з найважливіших ярмарків у Росії. Торгівля вовною відбувається виключно на Троїцькому ярмарку, у червні. Базари або ринки також активні в неділю, середу і п’ятницю, а особливо – перед Різдвом і Великоднем.

2

Харків є також освітнім центром, тут є Університет, заснований у 1805 р. та відвідуваний 600 студентами. Він розташований у центрі міста, колишньому палаці Імператриці Катерини II. У будівлі Університету також розташована наукова бібліотека, що містить 55 тис. томів – вона знаходиться на протилежному боці вулиці. Зоологічний кабінет містить цінну колекцію птахів Південної Росії та риб Чорного Моря. У північній частині міста знаходиться Ветеринарне училище, дуже ліберальне (?) та однозначно рекомендоване до відвідування, так само як і Державна дослідницька ферма, за милю від Харкова, заснована в 1817 р.

Околиці міста дуже мальовничі, і вид із «Холодної гори», чи ще краще – з нижньої частини Катеринославської вулиці, є одним із найяскравіших, які, можливо, можна собі уявити. Існує також великий громадський садок, в якому знаходиться Китайська пагода, зведена на 30,000 руб.

Банки: відділення Державного банку, Муніципальний, Комерційний, Волзько-Камський банк, Банк Взаємного кредиту, Земельний, і навіть кілька приватних банкірів.

Таким чином, навіть іноземці всіляко наголошували на тому, що наше місто було центром торгівлі та освіти. А фотографій китайської пагоди за 30 тис. рублів у громадському саду поки що знайти не вдалося.

3