Харків та сімейство Штакеншнейдер

26.09.2015 /

Здавалося б, що пов’язує наше улюблене місто з ім’ям видатного архітектора Андрія Івановича Штакеншнейдера?

Творець чудових палаців у Санкт-Петербурзі та Петергофі, а також особистий архітектор царя Миколи I, у нас у місті, як відомо, свого сліду не залишив… Тоді що ж? Відповідь на це питання у нас є, але про все по черзі.

Далекого літа 1904 року відомий художній діяч Сергій Павлович Дягілєв здійснює поїздку Російською Імперією. Ціль гранично проста – зібрати картини, щоб потім провести Історико-художню виставку портретів у Петербурзі. Для цього Дягілєв відвідує понад 72 маєтки та ретельно відбирає витвори мистецтва.
Відвідав Сергій Павлович та Харківську губернію.

У Гіївці, у маєтку князя Святополк-Мирського, не знайдено було нічого придатного для виставки… У Лебединському маєтку графа Василя Олексійовича Капніста для виставки було відібрано 6 картин. У місті ж Харкові Сергію Дягілєву сподобались для виставки всього 3 роботи:

  • Автопортрет аквареллю Андрія Івановича Штакеншнейдера;
  • Малюнок олівцем із портретом Андрія Івановича Штакеншнейдера (підпис художника не перебірливий);
  • Вітальня в будинку Андрія Івановича Штакеншнейдера на вулиці Мільйонній, де зображено його сімейство (кисть невідомого художника).

Найцікавіше, що власницею цих картин була Марія Іванівна Штакеншнейдер (уроджена Малиновська), дружина одного із синів Андрія Івановича Штакеншнейдера – Володимира, яка проживала у місті Харкові за адресою В. Москалівка, 58 та була дочкою ліцейського друга О. С. Пушкіна.

Володимир Андрійович Штакеншнейдер мешкав у Харкові з 1887 року, де працював юрисконсультом Акцизного управління Державного банку. Його дружиною, з дивовижної випадковості стала рідна сестра дружини брата Адріана.

Адріан Андрійович Штакеншнейдер також був юристом та консультував Ф.М. Достоєвського з питань юриспруденції, зокрема, під час створення «Братів Карамазових», і він також жив у нашому улюбленому місті. Його дружиною була Софія Іванівна Малиновська.

У листі Федора Михайловича Достоєвського до дружини від 20 липня (1 серпня) 1874 знаходимо наступне:

Днями зустрів тут Штакеншнейдера, того самого, що прокурором у Харківському окружному суді. Він щойно одружився у Харкові, у травні місяці, і поїхав із дружиною місяця на два за кордон…

До речі, є версія, що саме Софія Іванівна стала прообразом Лізи Хохлакової в романі Ф. М. Достоєвського «Брати Карамазови». Але це далеко ще не все. Архітектором Миколою Андрійовичем Штакеншнейдером у нашому місті реконструйований (імовірно) чудовий будинок на вулиці Сумській, 19. Це колишній прибутковий будинок страхового товариства «Життя». Ось так із Харковом надзвичайно пов’язані долі трьох синів великого архітектора… Далі буде…

P.S. 1
На фото нижче сини архітектора Андрія Івановича Штакеншнейдера: Микола, Олександр, Адріан та Володимир.

11892048_1619042241646447_2771393098607102999_n

Різниця між фотографіями близько 40 років. Як виявилося, і на той час було модно так фотографуватися. Так що нічого, панове, не нове…

11907146_1619042238313114_8541825329549645150_n

P.S. 2
Всім любителям Сергія Павловича Дягілєва дуже рекомендую книгу “Список портретів, відібраних для історико-художньої виставки 1905 генеральним комісаром С.П. Дягілєвим в оглянутих ним протягом літніх місяців 1904 72-х російських маєтках”, видану в 1904 в С. Петербурзі. Дуже інформативне джерело з адресами власників раритетних картин, між іншим)