Про вклад видатного філолога та викладача Харківського університету Ізмаїла Срезневського в українську та загалом слов’янську етнографію написано чимало праць. Ми ж зупинимося на дорожніх записках з етнографічної експедиції слов’янськими землями 1839-1842 років, і про ту любов і тугу за Харковом, якою наповнена ця праця.
Срезневський неодноразово порівнював Харків із різними містами.
Ось що він пише про Москву:
До речі скажу, що в Москві все дорого – між іншим і квартири також дуже дорогі, майже дорожче ніж у Харкові, і так само як у Харкові тільки очистяться, відразу займаються новими постояльцями
Ось враження від Казанського собору в Петербурзі, якими він ділиться у листах до матері:
Але чому цей храм не в Білгороді, чи краще навіщо це Петрівське Біле місто не так само близько від Харкова! То б добре! І ми були б з вами в ньому, і я тепер хоч на день втік би з нього до Вас до Харкова, де я залишив так багато незамінного, незабутнього, забраного в мене можливо назавжди. Ох, Харків, Харків! Повернусь у нього, якщо Бог дасть повернутись, вже не таким; та й люди, яких зустріну там, хіба не зміняться!
Чим далі від Харкова, тим більше сумую за ним: ось так би і повернув оглоблі до нього, помчав би не оглядаючись, ні про що не думаючи…
Ось Срезневський пише вже про Празький град:
Іспанська зала з 35 люстрами також гарна; втім, наші Харківські зали (Університетська та Дворянська) набагато кращі: більші, красивіші, правильніші, простіші, благородніші.
…про Братиславу:
Братислава має мешканців до 85,000, але набагато менше Харкова, і на мої очі гірше.
А ось що він пише про братиславський базар:
Такого веселого шуму як у нас, тут немає, та й базар не Харківський: таких величезних базарів я ще за кордоном не бачив.
Ну і, звичайно ж, про Київ:
Київ не місто, а збір хуторів та дач біля церков. Печерськ – цехове місто, у Липках – краще суспільство, Хрещатик – ні те ні се. Київ старий – міщанський, Поділ – купецький. Центру у місті немає, і це йому дуже шкодить. Як шкода, що Дніпро міліє. Як багатий Київ на краєвиди, це місто для живописця; іншого подібного я не бачив. Але за те й гори – не остання незручність для мешканців. Що вам краще подобається, Київ чи Харків? На мене Харків кращий. І в Києві багато добрих будівель, але вони всі так розпорошені.
Воістину, потяг до порівнювання харківцями все побачене на чужині зі своїм улюбленим містом, до того ж не на користь інших міст – зародилася дуже давно. Читаєш книгу і справді сповнюєшся любов’ю до нашого міста.
Завантажити книгу у форматі .pdf можна за посиланням: