“Червоний промінь”

29.06.2021 /

Конструктивістський житловий комплекс “Червоний Промінь” у Харкові був побудований з 1929 по 1932 рр. для кооперативу робітників та службовців Харківського Електро-Машинобудівного Заводу.

Але хто був автором проєкту? Будинок на пр. Героїв Харкова, 191 у списку пам’яток архітектури Харкова приписується архітектору Є. Лимарю (1927).

“Будинок з однією стіною” за адресою пр. Героїв Харкова, 193

Водночас в роботі Катерини Діденко “Соціальна політика та житлове будівництво у Харкові у 1920-1930-ті рр.” фігурує вже архітектор Г. Вегман та 1929-1930-і роки як роки побудови.

Йому ж приписують авторство будинку навпроти за адресою пр. Героїв Харкова, 124.

Також на Вегмана вказує радянський дослідник архітектури С. Хан-Магомедов у книзі “Архітектура радянського авангарду”, де опубліковано генплан житлового комплексу та малюнки з футуристичною їдальнею та універмагом (на жаль, нереалізованих).

На генплані району, розрахованого на 1000 осіб, можна побачити корпуси для сімейних на 228 квартир, гуртожиток для одиноких, клуб, кухню-їдальню на 100 осіб (з видачею обідів додому), ясла, дитячий садок, механічну пральню та пошивальну, універмаг.

Якщо зайти у двір будинку 191, можна побачити безліч слідів Другої світової війни – пошкодження від уламків. Один із під’їздів завалився, судячи з усього, від попадання авіабомби, його вибудовували з білої силікатної цегли.

Один із колишніх мешканців підтвердив, що в роки Другої світової в будинку мешкали німці, від яких залишилося безліч артефактів: посуд, гасова лампа, і навіть гвинтівка, знайдена в каналізаційній трубі.

На жаль, грандіозні містобудівні задуми у “Червоному Лучі” повністю реалізувати не вдалося з багатьох причин.

Але головною їх деякі дослідники виділяють стрімкий перерозподіл всіх наявних ресурсів під час інтенсивної індустріалізації 1930-х рр., коли гроші шли здебільшого на заводи та військове виробництво.

Ще більше про історію забудови цього району можна дізнатися із відео Михайла Корнілова: