“Червоний промінь”

29.06.2021 /

Конструктивістський житловий комплекс “Червоний Промінь” у Харкові був побудований з 1929 по 1932 рр. для кооперативу робітників та службовців Харківського Електро-Машинобудівного Заводу.

Але хто був автором проєкту? Будинок на пр. Героїв Харкова, 191 у списку пам’яток архітектури Харкова приписується архітектору Є. Лимарю (1927).

“Будинок з однією стіною” за адресою пр. Героїв Харкова, 193

Водночас в роботі Катерини Діденко “Соціальна політика та житлове будівництво у Харкові у 1920-1930-ті рр.” фігурує вже архітектор Г. Вегман та 1929-1930-і роки як роки побудови.

Йому ж приписують авторство будинку навпроти за адресою пр. Героїв Харкова, 124.

Також на Вегмана вказує радянський дослідник архітектури С. Хан-Магомедов у книзі “Архітектура радянського авангарду”, де опубліковано генплан житлового комплексу та малюнки з футуристичною їдальнею та універмагом (на жаль, нереалізованих).

На генплані району, розрахованого на 1000 осіб, можна побачити корпуси для сімейних на 228 квартир, гуртожиток для одиноких, клуб, кухню-їдальню на 100 осіб (з видачею обідів додому), ясла, дитячий садок, механічну пральню та пошивальну, універмаг.

Якщо зайти у двір будинку 191, можна побачити безліч слідів Другої світової війни – пошкодження від уламків. Один із під’їздів завалився, судячи з усього, від попадання авіабомби, його вибудовували з білої силікатної цегли.

Один із колишніх мешканців підтвердив, що в роки Другої світової в будинку мешкали німці, від яких залишилося безліч артефактів: посуд, гасова лампа, і навіть гвинтівка, знайдена в каналізаційній трубі.

На жаль, грандіозні містобудівні задуми у “Червоному Лучі” повністю реалізувати не вдалося з багатьох причин.

Але головною їх деякі дослідники виділяють стрімкий перерозподіл всіх наявних ресурсів під час інтенсивної індустріалізації 1930х рр., коли гроші шли здебільшого на заводи та військове виробництво.

Ще більше про історію забудови цього району можна дізнатися із відео Михайла Корнілова: