Сходи колишнього будинку-комуни за адресою вул. Студентська, 4 дивують чудовою плиткою заводу Бергенгейма.
Очевидно, вона якийсь час випускалася в 1920-х рр. з тим же малюнком, що і до революції 1917 року.
Збудували будинок в 1925 р., за проєктом архітектора Віктора Троценка. Багато хто знає його як автора кварталів із 2-поверхових котеджів для робітників, деякі з них збереглися в районі пр. Героїв Харкова та Спортивного провулка.
Тим будинкам Троценко надавав рис народної української архітектури, яку він досліджував та вивчав.
Будинок-комун, побудований з нуля, був протилежністю “прото-таунхаусів” на пр. Героїв Харкова. Це було нове слово в плануванні житла та організації побуту, головним завданням якого стала “колективізація” мислення та порятунок мешканців від побутових турбот.
Замкнутий у собі гуртожиток зі спільною кухнею, їдальнею, бібліотекою, пральною, дитячими кімнатами та душовими… Він нагадував такий собі будинок-завод.
Згідно з дослідженнями Михайла Корнілова, система загального побуту протрималася зовсім недовго, люди почали робити собі кухні та інші зручності, а суспільні простори всередині швидко перетворилися на індивідуальні.
Будинок-комуна став звичайним гуртожитком, де пізніше оселяться робітники Харківського авіазаводу. Зараз же тут просто квартири, але планування коридорів продовжують нагадувати початкове призначення будівлі.