Будинок на вул. Дарвіна, 9, де розташована Харківська обласна організація Національної спілки архітекторів України – одна з головних прикрас вулиці.
Його унікальність – у чудово збережених оригінальних інтер’єрах, це вкрай рідкісний випадок для Харкова.
Особняк у стилі неоренесанс був збудований у 1911-1912 роках.
Автор проєкту – архітектор Віктор Величко.
Особняк був побудований на замовлення купця Павла Рижова, відомого завдяки заводу, який виготовляв церковні дзвони. Він був розташований поблизу Пісочина.
Дзвони з прізвищем династії Рижових (у якій Павло Іванович був далеко не найперший) досі можна побачити на подвір’ї Покровського монастиря.
На дзвіниці Успенського собору був 16-тонний дзвін заводу Рижова, у Курязькому Преображенському чоловічому монастирі – 32-тонний дзвін цього ж заводу. Втім, бізнес Рижова дзвонами далеко не обмежувався – він також був відомий завдяки своєму виробництву та торгівлі фарбами, білилами, залізними, шорними та електротехнічними товарами.
Під балконом на фасадній частині колись був фонтан зі скульптурою лева.
Парадна зала:
Банкетна зала:
У будівлі збереглося кілька панно на полотні. Особливо варто відзначити панно в банкетному залі зі сценою полювання, де, очевидно, було зображено подружжя Рижових, верхом на конях.
Люстри та фурнітура особняка були виготовлені на заводі Рижова.
За особняком був розташований невеликий садок із ротондою, яка наприкінці 2010-х опинилася вже на території нового бізнес-центру по сусідству, тому була відреставрована.
Особняк був записаний на ім’я Валерії Олександрівни, дружини Павла Рижова.
Після приходу радянської влади в будівлі розташовувалась Надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією, спекуляцією та саботажем, після неї – І Всеукраїнське товариство культурних зв’язків із закордоном. Будинком Архітектора особняк став 1934 року.
У холі Будинку Архітектора можна знайти цікавий артефакт – макет проєкту реконструкції пл. Свободи 1940-1950-х років. Тут можна побачити безліч нереалізованих будівель та навіть Стеллу Перемоги у центрі круглого скверу, яку так і не побудували.
Багатьом харків’янам у 2000-х роках локація Будинку Архітектора була відома завдяки клубу Churchill’s Music Pub, який розташовувався у підвалі особняка та запам’ятався концертами харківських музичних колективів та літературними слемами.
Внаслідок російських ракетних обстрілів Харкова у 2022 р. багато оригінальних вікон особняка, які пережили дві Світові війни, були розбиті. У серпні 2023 сталася пожежа в підвалі, яка серйозно пошкодила задню частину будівлі та її дах.