На площі Конституції розташовані дві будівлі колишнього Азовсько-Донського банку.
Перша була збудована у 1896 р. за проєктом архітектора Олексія Бекетова за нинішньою адресою пл. Конституції, 14. Будівля є пам’яткою архітектури.

Допитливе око, глянувши на фасад, помітить недобре і матиме рацію – Олексій Бекетов дуже не любив модерну і був прихильником стилів неоренесанс і неокласицизм.
Спочатку будинок виглядав так:

Азовсько-Донський банк, заснований 1871 р. у Таганрозі, був одним із найбільших банків в імперії. Згодом банк почав відчувати дефіцит приміщень, тому в 1914 р. він переїхав до нового будинку, розташованого на пл. Конституції, 18 (архітектори Ф. Лідваль, Л. Тервен).


Фасад будівлі на пл. Конституції, 18 дуже важко побачити через велику кількість рекламних розтяжок. Вона належить концерну АВЕК. Вхідну групу прикрашає барельєф з роком “1871”, через що багато хто думає, що це рік будівництва будинку. Але це рік заснування банку.

Фото: Іван Пономаренко
2003 р. на даху будівлі по пл. Конституції, 18 було встановлено скульптуру скрипаля (скульптор Сейфаддін Гурбанов). Скрипаль на даху – відсилання до розповідей Шолом-Алейхема та однойменного бродвейського мюзиклу. У 2017 р. стався конфлікт, що широко висвітлювався в пресі, між міським головою Харкова Геннадієм Кернесом і головою концерну АВЕК Олександром Фельдманом, в результаті якого скульптура скрипаля була перенесена на дах будівлі Platinum Plaza на Сумській, 72, “подалі від міськради”. Проте незабаром конфлікт був улагоджений і на старому місці з’явилася копія першого скрипаля того ж скульптора.

“Бекетівський” будинок був реконструйований у 1915 р. Л. Тервеном у стилі модерн.

Оздоблення фасаду стало суворішим. Проїзд у двір було закладено.

Важко сказати, як ставився Олексій Миколайович до перероблення його дітища в ненависний стиль модерн, але робота Тервена була теж цікава.

Обидві будівлі постраждали внаслідок російських ракетних ударів по Палацу праці та ТРЦ “Нікольский” у березні 2022 р.
